Wielkanocne palmy są nieodłącznym symbolem Niedzieli Palmowej. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie jak co roku zaprosił wszystkich mieszkańców gminy do kultywowania tej pięknej tradycji.  W dniu 5 kwietnia 2017r. komisja konkursowa z 41 zgłoszonych prac wyłoniła zwycięzców i przyznała nagrody. W kategorii dzieci do lat 6 I miejsce zajęła Inka Malek z Warcimina, II miejsce- Karol Klawikowski z Przedszkola w Łupawie, III miejsce- Mateusz Rozgowski z SP w Skórowie. Wyróżnienie otrzymałą Aleksandra Smolak z SP w Skórowie. Ponadto w tej kategorii udział wzięli Aleksander Boyke z Żochowa, Lena Zawadzka ze Skórowa i  Łucja Jurek z Potęgowa.

W kategorii dzieci 7 do 10 lat I miejsce zajął  Filip Roman z ZS w Łupawie,II miejsce- Wenessa Lis z ZS w Łupawie, III miejsce Piotr Klawikowski z ZS w Łupawie. Komisja wyróżniła prace Mai Wasilewskiej z  ZS w Łupawie i Weroniki Szybut z Potęgowa. Udział: Patrycja Boetcher – SP w Potęgowie, Laura Baranowska – SP w Potęgowie, Tomasz Kaczmarek – Łupawa, Simonetta Antosiak – świetlica Rzechcino, Remigiusz Hinc – ZS w Łupawie.

W kategorii dzieci od lat 11 do zgłoszono 4 prace. I miejsce zajął Adam Brzozowski z  ZS w Łupawie, II miejsce  Kamila Zientarska z ZS w Łupawie.  Do konkursu zgłoszono także prace  wykonane przez Julię Kokosińską i Zuzannę Hinc.

W najstarszej kategorii dziecięcej  I miejsce otrzymała  Oliwia Rynglewska z Łupawy, II miejsce- Maria Treder z  ZS w Potęgowie, uczestniczył Łukasz Szczepaniak.

W  kategorii indywidualne dorośli: I miejsce- Jadwiga Jaworska  ze Świetlicy w Rzechcinie,  II miejsce- Baeta Kąkel z Żochowa, III miejsce- Beata Jakowczyk ze Słupska.

W kategorii prace grupowe dzieci, młodzieży oraz dorosłych przyznano następujące miejsca: w kategorii prace grupowe dzieci do lat 6 zwyciężyła grupa 4 -latków z Przedszkola w Łupawie, II miejsce zajęła grupa przedszkolna 3-4 latki
z SP w Skórowie, III miejsce- grupa 5 latków z Przedszkola w Łupawie,
Do konkursu zgłoszono pracę grupy 3-4 latków z Przedszkola w Potęgowie. Laureatkami pierwszej nagrody w kategorii prace grupowe  dzieci w wieku 7-10 lat zostały Zuzanna Lis i Julia Pawłowska ze Świetlicy w Rzechcinie,  natomiast wśród dzieci 11-16 lat I miejsce zajęli reprezentanci  Świetlicy wiejskiej w Dąbrównie, II miejsce dzieci ze Świetlicy wiejskiej w Wieliszewie, uczestniczyli Ksawery Kowalski i Kacper Grzelec z ZS w Łupawie.

Wśród prac wykonanych grupowo przez dorosłych I miejsce zajęli reprezentanci „Domu Ludowego” w Żochowie, II  miejsce podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie, III miejsce uczestnicy zajęć w Świetlicy Malczkowo, wyróżnienie otrzymała praca wykonana przez czytelników Biblioteki w Potęgowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz  laureaci nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie.

Serdeczne podziękowania za udział w konkursie składamy wszystkim dzieciom młodzieży i dorosłym. Dziękujemy gorąco rodzicom dzieci, nauczycielom i opiekunom za ogrom pracy włożony w przygotowane palmy. Dziękujemy organizatorom przedświątecznych warsztatów wyplatania palm i uczestnikom zajęć w świetlicach wiejskich GOK oraz warsztatów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Potęgowie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!