Tegoroczne dożynki w Gminie Potęgowo upłynęły pod hasłem tradycji i kultywowania jej walorów. Obchody zainaugurowała msza święta koncelebrowana przez księdza proboszcza  Waldemara Pieleckiego, Tadeusza Drobińskiego oraz proboszcza parafii Łupawa Piotra Czaję w kściele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Potęgowie, skąd uroczystym korowodem przy  akompaniamencie Usteckiej Orkiestry Dętej mieszkańcy i goście udali się na plac przy GCK na główne uroczystości dożynkowe.

Jak co roku ich oprawę stanowiły piękne wieńce oraz chleby, przygotowane przez zaangażowanych mieszkańców gminy. Spośród sołectw, które zgłosiły się do konkursu na Chleb Dożynkowy pierwsze miejsce zajęli mieszkańcy Wieliszewa. Komisja oceniała także wieńce w dwóch kategoriach. W kategorii wieniec klasyczny pierwsze miejsce zdobyli pracownicy GOPS z Potęgowa. Najwyżej ocenionym wieńcem niekonwencjonalnym został wieniec z Żochowa. Tradycyjnie odbyły się również zmagania drużyn w walce o tytuł Super Sołectwa, którym  towarzyszyły salwy śmiechu i okrzyki dopingujących mieszkańców . W tym roku rywalizacji podjęły się trzy sołectwa: Wieliszewo, Skórowo i Nieckowo.  Walka była zacięta ale pierwsze miejsce przyznano tylko jedno: tytuł Super Sołectwa zdobyli reprezentanci ze Skórowa!  Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Po konkursach i zabawach przyszedł czas na lokalnych artystów. Zespół Wiśta Wio, Nikola Kędra, Janina Grudzińska, zespół Michalove czy kabaret Teatralnie Zakręceni- wszyscy występujący artyści zapewnili ogromne zróżnicowanie w części rozrywkowej obchodów Gminnego Święta Plonów. Główną atrakcją Dożynek był popularny Kabaret Kałamasz. W świetnym nastroju, rozbawieni, najedzeni przybyli mieszkańcy bawili się do późna przy zespole "Legato"z Żochowa.

 

 

Święto Plonów to przede wszystkim integracja mieszkańców i wspólne dziękowanie za plony lata. To także ogrom pracy i zaangażowania wielu ludzi. Dziękujemy Starostom tegorocznego Święta Plonów  Państwu Barbarze Jerzemu  Zabieglikom z Dąbrówna. Wielkie podziękowania należą się przedstawicielom Sołectw, które wzięły udział w organizowanych konkursach- za zaangażowanie i kultywowanie tradycji dożynkowych! Dziękujemy za urozmaicenie artystyczne wszystkim zespołom i artystom lokalnym! Za przygotowanie darmowego posiłku wyrazy wdzięczności należą się Państwu Gabrieli i Edmundowi Wittom oraz Pani Kamili Żywieckiej. Bez snopków i balotów ze słomą od Pana Pawła Medyńskiego i Pawła Miśkowicza nie mogłyby powstać tak okazałe dekoracje dożynkowe! Jeszcze wiele życzliwych osób wspierało nas w przygotowywaniu dożynek finansowo, technicznie i organizacyjnie. Podziękowania należą się Mieczysławowi Szuldze oraz Jarosławowi Celbanowi, Janinie i Piotrowi Janusiewiczom, braciom Różańskim, Zbyszkowi Orzechowskiemu, Pawłowi Medyńskiemu, Marcie Rutkiewicz, Zbigniewowi Mazurkowi, Ryszardowi Knaś, Mieczysławowi Wesołowskiemu, Andrzejowi Mikulskiemu, Elżbiecie Kędra z ekipą, Mirosławowi Ustianowskiemu, Gabrieli Nowickiej, Urszuli Habzie, Zofii Klimczyk a także Anecie Słonimskiej.  Dziękujemy serdecznie całemu zespołowi z Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie za piękne dekoracje dożynkowe, przygotowanie poczęstunku oraz za te wszystkie rzeczy,  których nie widać gołym okiem a bez których uroczystości dożynkowe nie byłyby tak udane. Przybyłym mieszkańcom Gminy jesteśmy wdzięczni za tak liczną obecność i wspólne świętowanie! Robimy to dla Was z wielką przyjemnością!

fotorelacja Dożynki 2018

 

Cykl warsztatów ceramicznych dla dzieci objął dwa spotkania. Na pierwszym z nich dzieci modelowały kawałki gliny: wyciskały, wałkowały i rzeźbiły płaskorzeźby w kształcie rybek. Przybyło tak wiele dzieci, że nie udało się nam nawet uwiecznić spotkania żadnym zdjęciem w tym całym zamieszaniu :) Na drugim spotkaniu było nas zdecydowanie mniej, ale efekty szkliwienia mówią same za siebie! Autorzy rybek mogą odbierać swoje prace do 17 sierpnia. Po tym czasie prace można będzie podziwiać na ścianie w świetlicy w GOKu w Potęgowie. Galeria zdjęć na FB pod linkiem:

Galeria prac szkliwienie

Animacje kulturalne dla mieszkańców Gminy Potęgowo podczas obchodów Dni Gminy Potęgowo 2018

W ramach realizacji zadania publicznego pt. "Animacje kulturalne dla mieszkańców Gminy Potęgowo podczas obchodów Dni Gminy Potęgowo 2018", finansowanego przez Urząd Gminy Potęgowo odbyły się działania animacyjno-kulturalne organizowane przez Stowarzyszenie Wiśta Wio i Przyjaciele. Dofinansowanie wyniosło 10 000 zł. Dzięki bogatemu doświadczeniu organizatora w dziedzinie wydarzeń kulturalnych i animacji dzieci i młodzieży młodsi mieszkańcy gminy mogli wziąć udział w wielu zajęciach animacyjnych wraz z poczęstunkiem. Przez cały czas trwania imprezy dzieci i młodzież mogli bezpłatnie korzystać z takich atrakcji jak dmuchane zamki, zjeżdżalnie. Odbywały się również warsztaty balonowe, malowania twarzy, lepienia z gliny prowadzone przez wolontariuszy ze stowarzyszenia. Nie zabrakło także atrakcji dla dorosłych. Mieszkańcy gminy mieli możliwość pośmiać się oglądając przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku pt. "Seks dla opornych". W ramach muzycznej atrakcji wystąpił również nasz lokalny zespół "Wiśta Wio". Cieszymy się z dużej frekwencji i aktywności naszych najmłodszych mieszkańców jak i dorosłych! Dla tych, którzy nie mogli świętować razem z mani polecamy do obejrzenia film dokumentujący w skrócie najważniejsze momenty obchodów Dni Potęgowa, który również powstał w ramach tego projektu. Poniżej link:

https://www.facebook.com/ugpotegowo/videos/1660501574045266/

Dni naszej Gminy odbywały się 1 i 2. czerwca, pełne wielu atrakcji dla wszystkich mieszkańców, tych najmłodszych jak i starszych! Obchody Dni Potęgowa otworzył VI Rodzinny Bieg
po Zdrowie, w którym udział wzięło kilkaset osób! Po rozgrywkach sportowych, wieczorem w Gminnym Centrum Kultury mieszkańcy gminy mogli podziwiać uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowane przez dzieci i młodzież ze Skórowa, Potęgowa i Łupawy. Odbył się również spektakl teatralny w wykonaniu aktorów
z Nowego Teatru im. Witkacego ze Słupska. Wielką atrakcją Dni Potęgowa był II Puchar Polski Strongman. Swoją obecnością w  wydarzeniu zaszczycili: Dariusz Wejer, Maciej Hirsz, Michał Kopacki, Przemysław Ciechanowski, Mateusz Ostaszewski, Mariusz Pudzian Pudzianowski oraz Sławomir Rawiński. Dalsza część dnia obfitowała w występy muzyczne artystów
z GOK-u w Potęgowie: zespoły Mleczaki, Dzwonieczki, Wiśta Wio, Retro Band oraz soliści: Mateusz Kędra, Maja Konopa, Maja Łoś, Lilia Pieniak, Julia Saganowska, Patrycja Pikuła, Nikola Kędra. Zatańczyły również dwie grupy taneczne z naszego GOK-u pod kierunkiem Pani Joanny Węgrzyn - Kucharek. Gwiazdami wieczoru byli zespół Defis oraz popularny zespół Red Lips.  Przybyli goście a głownie ich najmłodsza część mogła bezpłatnie korzystać z animacji i licznych atrakcji zorganizowanych przez lokalne stowarzyszenie Wiśta Wio i Przyjaciele w ramach zadania publicznego "Animacje Kulturalne dla mieszkańców Gminy Potęgowo podczas obchodów Dni Gminy Potęgowo 2018" finansowanego przez Gminę Potęgowo (zabawy, gry, dmuchańce, malowanie twarzy, kręcenie balonów). Szkoły z Łupawy, Potęgowoa i Skórowa wraz z uczniami i rodzicami przygotowali warsztaty dla uczestników Dni Potęgowa.

Dni Potęgowa nie mogłyby się odbyć tak hucznie bez wparcia naszych sponsorów:

Metryccy - Pan Damian Metyrycki, Pan Mariusz Metrycki, Pan Stanisław Metrycki

Firma Elwoz Pan Mirosław Myszk, Pan Julke Adam Marek

Firma Roza Bracia Różańscy - Pan Tomasz Różański, Pan Piotr Różański, Pan Józef Różański

Zajazd Leśny Staw  - Pan Marcin Jabłoński

Usługi Hydrauliczno- Budowlane Pan Marcin Kitowski

LS Contracting sp. z o.o w Lęborku-  Pani Beata Metrycka, Pan Ruben Lampe

Okna i Drzwi Pan Jerzy Roman

Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno Sp. z o.o. Pan Marcin Tomaszewski, Pan Marek Tomaszewski, Pan Kazimierz Tomaszewski, Pan Marcin Hoppe

Biedronka Państwo Danuta i Bogumił Szomborg

"INFRACORR" Sp. z o. o. Pan Zbigniew Borkowski - Prezes Zarządu

Agrochembud s.c.  Pan Jarosław Celban, Pan Mieczysław Szulga

PHU Pan Arkadiusz Błażejewicz

AGRO FARM ZIELIŃSCY Pan Grzegorz Zieliński, Pan Krzysztof Zieliński

Haase Farm Sp. z o.o. Pan Łukasz Haase

Mikołajczyk & Wielgus Transport Spedycja Spółka JawnaPan Łukasz Mikołajczyk,Pani Aleksandra i Michał Wielgus

MCP Polska sp. z o.o Pan Adrian Nijssen- dyrektor,

Pan Jerzy Olszewski,

Firmą "Zenon Mikołajczyk i Synowie"Pan Zenon Mikołajczyk, Pan  Czarek Mikołajczyk, Pan Mateusz Mikołajczyk,

Skład Nowicki w Potęgowie Pan Paweł Nowicki,

Yucca PPH. Zakłady torfoweWieliszewo Pan Mirosław Bach,

Restauracja Nostalgia w Poganicach - Pani Danuta Baran, Pan Michał Saganowski,

Firma Agro - Sieć - Pan Łukasz Madej,

Firma Ulenberg -  Mirosław Ulenberg, Andrzej Przepiórka,

  którym serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również OSP Łupawa za kierowanie ruchem i pilnowanie ładu i porządku, współorganizatorom: SP w Potęgowie, SP w Łiupawie, SP w Skórowie, Klubowie Sportowemu Orion, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Potęgowo, "Stowarzyszeniu Wiśta Wio i Przyjaciele", Środowiskowemu Domu Samopomocy. Za uatrakcyjnienie obchodów Dni Gminy dziękujemy również licznie przybyłym wystawcom a przede wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, Gminnej Biblioteki Publicznej w Potęgowie, Środowiskowemu Domu Samopomocy w Potęgowie. Podziękowania kierujemy również do wszystkich przybyłych mieszkańców oraz gości, którzy swoją obecnością uświetnili święto Naszej Gminy.