25 września odbył się koncert fortepianowy: druga część projektu pt. Organizacja koncertu fortepianowego i wakacyjnych spotkań z instrumentem wraz z zakupem fortepianu, zrealizowana dzięki Stowarzyszeniu Wiśta Wio i Przyjaciele oraz Gminie Potęgowo w ramach Zadania w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, dofinansowanego z budżetu Gmina Potęgowo. Odbiorcami wydarzenia byli uczniowie trzech szkół z terenu gminy (Potęgowo, Skórowo, Łupawa), którzy wypełnili salę GOK po brzegi. Dzięki organizacji takiego wydarzenia dzieci i młodzież, zamieszkująca tereny naszej gminy, oddalonej dużym dystansem od większych miast, miała niecodzienną możliwość posłuchania na żywo muzyki klasycznej i odczucia na własnej skórze wyjątkowych brzmień instrumentów. Zaproszony Bebe Piano Duet zaprezentował utwory klasyków, m.in. W.A. Mozarta, F. Schuberta, L. van Beethovena, J. Haydna, C.M. Webera, A. Chaczaturiana, A. Piazzolli, M. Glinki, A. Borodina.
Duet tworzą pianistki: Joanna Bernagiewicz  i Medea Berianidze. 
Joanna Bernagiewicz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie  w klasie Bronisławy Kawalli. Jest doktorem habilitowanym sztuki w zakresie kameralistyki fortepianowej. Przez wiele lat pełniła funkcję  prodziekana i dziekana obecnego Wydziału Nauk Społecznych, a następnie prorektora ds. kształcenia i studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Medea Berianidze to gruzińska pianistka mieszkająca w Polsce. Ukończyła Tbiliski Państwowy Konserwatorium i staż podyplomowy w Moskiewski Konserwatorium im. P. Czajkowskiego. Pracuje w Instytucie Muzyki AP w Słupsku jako starszy wykładowca  i w PSM w Słupsku jako nauczyciel dyplomowany.  W 2016 r.otrzymała honorową odznakę od MKiDN ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Obie artystki odnoszą sukcesy w pracy pedagogicznej. Są także cenionymi pianistkami.

 

 

Aktywne Wakacje z GOKiem 2019, czas podsumowań

Dwa miesiące to przecież bardzo dużo czasu! Jednak jeśli mowa o wakacjach, zawsze jest wrażenie, że mijają one za szybko! W GOKu staraliśmy się z całych sił rozciągnąć ten czas, wypełniając go mnóstwem atrakcji, zabaw i zajęć.

Tradycyjnie w naszym domu kultury i świetlicach wiejskich od poniedziałku do piątku odbywały się tematyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Każdego dnia urozmaicone zajęcia dawały dzieciom możliwość nauczenia się nowych gier i zabaw, konkurowania w zawodach ruchowo-sportowych na świeżym powietrzu, integracji podczas przygotowywania wspólnych posiłków czy kreatywnego tworzenia w ramach zajęć plastycznych.

Dla dzieciaków, które żądne są poznawania nowych miejsc w naszej ofercie na wakacje znalazły się również wycieczki. Razem z GOKiem można było odwiedzić Tajną Bazę Piracką w Grąbkowie, Sea Park w Sarbsku i Bunkry Bluchera w Ustce. Dla amatorów kina zorganizowaliśmy wyjazd do Lęborka na bajkę „Sekretne życie zwierzakówjak domowych 2”. Odbyły się także warsztaty ceramiczne, podczas których dzieciaki ulepiły swoje autoportrety. W ofercie wakacyjnej nie zabrakło zajęć podążających nurtem nowych technologii. Dzieci z naszej gminy mogły bezpłatnie wziąć udział w warsztatach z robotyki i Penów 3D, podczas których uczyły się konstruować i programować proste roboty oraz drukować różne trójwymiarowe formy. Oprócz wycieczek, kina, nauki i zabaw nie zabrakło zajęć muzycznych! Dzięki Stowarzyszeniu Wiśta Wio i Przyjaciele dla naszych małych mieszkańców odbyły się dwa spotkania z cyklu Wakacyjne Animacje Muzyczne, podczas których członkowie zespołu Michalove zaprezentowali uczestnikom wiele ciekawych instrumentów. Dzieci w różnym wieku próbowały wspólnego muzykowania, interpretowania melodii, ćwiczyły umiejętności zachowania rytmu i dynamiki. W ramach muzycznych zajęć w GOKu odbyły się warsztaty umuzykalniające, podczas których uczestnicy nagrali piosenkę!

Podczas wakacji odbyły się duże imprezy, na których obowiązkowo pojawiły się darmowe dmuchańce, malowanie buziek czy kręcenie balonów. Były to Dni Gminy Potęgowo 2019, Nordic Walking oraz Festyn Tradycji i Smaków w Karznicy. Dwa miesiące wakacji upłynęły bardzo szybko i intensywnie. Dziękujemy wszystkim dzieciom za korzystanie z naszej oferty wakacyjnych zajęć! Cieszymy się, że możemy dla Was urozmaicać ten czas!

 

 

Za nami intensywny okres przygotowań i organizacji pięknego święta Dożynek. W tym roku odbyły się 7 września tradycyjnie na placu przed Gminnym Centrum Kultury w Potęgowie. Nasze pracownice i pracownicy zadbali o oprawę wizualną nie tylko samej sceny i miejsca obchodów. Oznaki święta plonów można było podziwiać na terenie całego Potęgowa.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą koncelebrowaną przez księży Piotra Czaję oraz Tadeusza Drobińskiego w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Potęgowie. Następnie mieszkańcy i goście uroczystym korowodem z chlebami dożynkowymi i pięknymi wieńcami przy  akompaniamencie Usteckiej Orkiestry Dętej udali się na plac przy GCK na główne uroczystości dożynkowe.

Starostami tegorocznego Gminnego Święta Plonów byli Państwo Aleksandra i Zbigniew Orzechowscy z Nowego Skórowa, którzy na ręce Wójta Gminy Pana Dawida Litwina wręczyli symboliczny bochenek chleba. Gośćmi specjalnymi obchodów byli Pan Marek Kusiakiewicz dyrektor Gminnego Centrum Sportu i Turystyki w Radkowie oraz zespół "Katarzynki" z partnerskiej gminy Radków.

Podczas oficjalnej części obchodów odbyły się tradycyjne konkursy na Super Sołectwo, Chleb Dożynkowy oraz Wieniec Klasyczny i Niekonwencjonalny.

W konkursie na Super Sołectwo 2019 na podium stanęło sołectwo Potęgowo. Kolejne miejsca przypadły sołectwom Warcimino (II miejsce) oraz Nieckowo (III miejsce). W ramach konkursu na Chleb Dożynkowy 2019 nagrodę za pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Warcimino. Drugie miejsce przypadło sołectwu Potęgowo. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Wieliszewo. W kategorii Wieniec klasyczny  główną nagrodę otrzymała Karżnica. Kolejne miejsca przypadły sołectwom: Skórowo, Potęgowo, Grąbkowo Kolonia oraz Warcimino. Najpiękniejszy wieniec niekonwencjonalny wykonało Nieckowo. Na drugim miejscu znalazł się wieniec z Żochowa a na trzecim z Wieliszewa. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a uczestnikom dziękujemy za uczciwą rywalizację, dobre humory i zaangażowanie we wszystkich konkurencjach.

Część artystyczną dożynek otworzył występ zespołu ludowego z Radkowa "Katarzynki". Na scenie w Potęgowie zadebiutowały Panie z KGW Polanki z Karżnicy. Z nowym repertuarem wystąpił również nasz lokalny zespół Wiśta Wio.

Jedną z głównych atrakcji dożynek był występ Kabaretu Weźrzesz, który zgrabnie tworzy małżeństwo państwa Jarosława i Katarzyny Pająk. Po Kabarecie przyszedł czas na energetyczny folk w wykonaniu zespołu Fajters/ Energy Folk. Mieszkańcy nie dali się niesprzyjającej aurze pogodowej i mimo deszczu świetnie bawili się pod sceną do późnych godzin przy muzyce zespołu Legato.

Gminne Święto Plonów w Potęgowie to dziękowanie za płody rolne przy wspólnej zabawie mieszkańców. To wydarzenie pełne atrakcji dla małych i dużych, artystycznych przeżyć, konkursowych zmagań. Dlatego ogromne podziękowania należą się tym, którzy za kulisami obchodów dożynek dbają o to, by mieszkańcy mogli ciekawie i wspólnie świętować:

 -pracownikom GOK w Potęgowie za ciężką pracę podczas przygotowań do dożynek, za piękną dekorację Sołectwa Potęgowo i sceny, za pyszne wypieki, smakowity smalec i inne pyszności przygotowane dla wszystkich zaproszonych artystów, za wytrwałość, zrozumienie, za uśmiechy mimo zmęczenia i niesprzyjającej aury.

-sołectwom i osobom biorącym udział w konkursach, zespołom i solistom występującym podczas tegorocznych uroczystości,

-rodzinie Państwa Zielińskich za udostępnienie sprzętu rolniczego,

-Pani Janinie Janusiewicz za podarowanie biletów na nagrody w konkursie "Super Sołectwo 2019",

- Panom: Zbyszkowi Orzechowskiemu, Władysławowi Jabłońskiemu, Ryszardowi Knaś, Andrzejowi Mikulskiemu, Andrzejowi Szpakowiczowi, Piotrowi Lemkowi za pomoc w organizacji tegorocznych dożynek oraz Pani Elżbiecie Kędra z ekipą za pomoc w pracach porządkowych,

-Paniom Anecie Słomińskiej, Alicji Heintze, Monice Klimczyk, Halinie Brasewicz za dostarczenie pięknych dyń i kwiatów wykorzystanych do dekoracji,

-strażakom z OSP w Potęgowie i Łupawie za pomoc i życzliwość,

-sołectwom, biorącym udział w tegorocznych dożynkowych konkursach za przekazanie nagród finansowych na rzecz osób poszkodowanych w pożarze w Karznicy,

-wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy przybyli na tegoroczne Gminne Święto Plonów

w Potęgowie.

Robimy to dla Was z wielką przyjemnością :)

Zapraszamy do Fotorelacji na Facebook

Zdjęcia Chodorowski Krzysztof

 

 

 

24 sierpnia 2019 roku odbył się 7 etap Pucharu Polski Nordic Walking. Na starcie w Potęgowie stanęło ponad 350 uczestników z całej Polski w wieku od 3 lat do 70+ . Rywalizowali oni na dystansach: 5km, 10km lub 21,5 km. Po wyczerpującym marszu na wszystkich czekał regeneracyjny posiłek, grilowane kiełbaski, pyszne ciacho, zimne i gorące napoje. Zawody zorganizowała Gmina Potęgowo w partnerstwie z Polską Federacją Nordic Walking. W organizację tegorocznego finału włączył się Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk. Pyszne ciacho dla uczestników przygotowały pracownice GOK oraz członkinie zespołu Wiśta- Wio!, członkinie KGW z Karżnicy, uczestnicy zajęć Nordic Walking w Potęgowie. Dzięki wsparciu sponsorów w ramach Pucharu Nordic Walking dla najmłodszych przygotowaliśmy MEGAZABAWĘ z dmuchańcami, zjeżdżalniami i eurobungee, a pracownice GOK przygotowały animacje, warsztaty balonowe oraz malowanie twarzy. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów, sponsorom i partnerom tegorocznej imprezy. Liczymy na Wasz udział za rok!!!

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie na Puchar Polski Nordic Walking Potęgowo 2019

3 sierpnia przy pachnącym nowością CPPL w Karznicy odbył się Festyn Tradycji i Smaków. Na pewno nie był to zwykły jarmark! Świadczyła o tym duża frekwencja gości, mieszkańców, wystawców, artystów... 
Wydarzenie rozpoczął wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Jagodzińskiej "Malowane pod wiat... nadzieją", będącej podsumowaniem 30 lat pracy artystycznej malarki. Na rynku wystawiło się 16 producentów od swojskich wędlin po artystyczne rękodzieło. Podczas festynu rozstrzygnięto dwa konkursy: kulinarny dla dorosłych i plastyczny dla przedszkolaków. Mocnym punktem programu był pokaz kulinarny przygotowany przez prawdziwych mistrzów kuchni. Szczególną atmosferę stworzyła muzyka i śpiewy. Na scenie wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły: ,,Wiśta wio" z Potęgowa, KGW Polanki z Karżnicy, ,,Ale babki" z Kobylnicy i wesoła grupa z Damnicy ,,Damniczanki". Stałym już punktem były animacje dla dzieci, które tym razem przeprowadziła Pompalina - animacje i wariacje.
Ku zaskoczeniu wielu, mała, niepozorna Karżnica stała się Centrum Promocji Produktu Lokalnego naszej gminy, w którym czuć rodzinną atmosferę, zaangażowanie mieszkańców i wielkie chęci kontynuacji takich przedsięwzięć! Kibicujemy :)
Zapraszamy do fotorelacji