Wielkanocne palmy są nieodłącznym symbolem Niedzieli Palmowej. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie jak co roku zaprosił wszystkich mieszkańców gminy do kultywowania tej pięknej tradycji.  W dniu 5 kwietnia 2017r. komisja konkursowa z 41 zgłoszonych prac wyłoniła zwycięzców i przyznała nagrody. W kategorii dzieci do lat 6 I miejsce zajęła Inka Malek z Warcimina, II miejsce- Karol Klawikowski z Przedszkola w Łupawie, III miejsce- Mateusz Rozgowski z SP w Skórowie. Wyróżnienie otrzymałą Aleksandra Smolak z SP w Skórowie. Ponadto w tej kategorii udział wzięli Aleksander Boyke z Żochowa, Lena Zawadzka ze Skórowa i  Łucja Jurek z Potęgowa.

W kategorii dzieci 7 do 10 lat I miejsce zajął  Filip Roman z ZS w Łupawie,II miejsce- Wenessa Lis z ZS w Łupawie, III miejsce Piotr Klawikowski z ZS w Łupawie. Komisja wyróżniła prace Mai Wasilewskiej z  ZS w Łupawie i Weroniki Szybut z Potęgowa. Udział: Patrycja Boetcher – SP w Potęgowie, Laura Baranowska – SP w Potęgowie, Tomasz Kaczmarek – Łupawa, Simonetta Antosiak – świetlica Rzechcino, Remigiusz Hinc – ZS w Łupawie.

W kategorii dzieci od lat 11 do zgłoszono 4 prace. I miejsce zajął Adam Brzozowski z  ZS w Łupawie, II miejsce  Kamila Zientarska z ZS w Łupawie.  Do konkursu zgłoszono także prace  wykonane przez Julię Kokosińską i Zuzannę Hinc.

W najstarszej kategorii dziecięcej  I miejsce otrzymała  Oliwia Rynglewska z Łupawy, II miejsce- Maria Treder z  ZS w Potęgowie, uczestniczył Łukasz Szczepaniak.

W  kategorii indywidualne dorośli: I miejsce- Jadwiga Jaworska  ze Świetlicy w Rzechcinie,  II miejsce- Baeta Kąkel z Żochowa, III miejsce- Beata Jakowczyk ze Słupska.

            W kategorii prace grupowe dzieci, młodzieży oraz dorosłych przyznano następujące miejsca: w kategorii prace grupowe dzieci do lat 6 zwyciężyła grupa 4 -latków z Przedszkola w Łupawie, II miejsce zajęła grupa przedszkolna 3-4 latki
z SP w Skórowie, III miejsce- grupa 5 latków z Przedszkola w Łupawie,
Do konkursu zgłoszono pracę grupy 3-4 latków z Przedszkola w Potęgowie. Laureatkami pierwszej nagrody w kategorii prace grupowe  dzieci w wieku 7-10 lat zostały Zuzanna Lis i Julia Pawłowska ze Świetlicy w Rzechcinie,  natomiast wśród dzieci 11-16 lat I miejsce zajęli reprezentanci  Świetlicy wiejskiej w Dąbrównie, II miejsce dzieci ze Świetlicy wiejskiej w Wieliszewie, uczestniczyli Ksawery Kowalski i Kacper Grzelec z ZS w Łupawie.

Wśród prac wykonanych grupowo przez dorosłych I miejsce zajęli reprezentanci „Domu Ludowego” w Żochowie, II  miejsce podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie, III miejsce uczestnicy zajęć w Świetlicy Malczkowo, wyróżnienie otrzymała praca wykonana przez czytelników Biblioteki w Potęgowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz  laureaci nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie.

Serdeczne podziękowania za udział w konkursie składamy wszystkim dzieciom młodzieży i dorosłym. Dziękujemy gorąco rodzicom dzieci, nauczycielom i opiekunom za ogrom pracy włożony w przygotowane palmy. Dziękujemy organizatorom przedświątecznych warsztatów wyplatania palm i uczestnikom zajęć w świetlicach wiejskich GOK oraz warsztatów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Potęgowie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 W piątkowe przedpołudnie, 7 kwietnia, młodzież z ZS w Potęgowie  na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury, uczestniczyła w koncercie Milky Wishlake. Ten młody producent, wokalista, kompozytor i pianista został bardzo gorąco powitany przez naszą publiczność. "Zaczarował" młodzież charakterystycznym dla jego stylu połączeniem mieszanki popu, elektroniki, neo-soul i muzyki klubowej. Po koncercie wokalista odpowiedział na wiele pytań podczas warsztatów dla młodzieży. To było bardzo inspirujące przedpołudnie. Mamy nadzieję, że spotkanie z wokalistą zaowocuje odkryciem kolejnych talentów w Naszej Gminie.

Milky Wishlake to pseudonim artystyczny Kamila Zawiślaka. Ukończył on konserwatorium w Rotterdamie w klasie fortepianu jazzowego, co zaowocowało powstaniem formacji Quantum Trio i albumem „Gravity”. Laureat m.in. I nagrody na festiwalu Eurosong 2013, Muzyka na Plan 2014 (festiwal filmów niemych z oprawą muzyczną wykonywaną na żywo) I miejsca
w konkursie IMS Warsaw Fashion Street oraz wyróżnienia na Festiwalu Młodych Talentów 2014. W 2014 roku za sprawą samodzielnie wyprodukowanej EP-ki „Five Contemporary Songs’’, został zauważony przez środowisko muzyczne i okrzyknięty jednym z najbardziej obiecujących debiutantów. Pierwszy długogrający album Milky’ego „Wait For Us” ukazał
się w lutym 2016. Album Gościnnie pojawili się: Oly., Dawid Podsiadło i Łukasz Moskal. Wśród inspiracji Milky wymienia przede wszystkim dokonania takich zespołów i artystów jak: Queen, Kendrick Lamar, Björk i Talk Talk, z kolei dziennikarze stawiają go obok Sohna, Burial czy How To Dress Well. Wystąpił 
m.in. na Spring Break Festival, Liveurope Showcase
w warszawskiej Stodole oraz dwukrotnie na Open’er Festival.

Dziękujemy za przybycie!

 

https://www.youtube.com/watch?v=zBldetMtZLc&feature=youtu.be

 

https://www.youtube.com/watch?v=bvvhW87okvQ&feature=youtu.be

 

https://www.youtube.com/watch?v=4m0A0Iurwvw&feature=youtu.be

 

       21 marca jak co roku od godz. 900 Gminny Ośrodek Kultury  w Potęgowie zaprosił dzieci na „Powitanie wiosny”.
Dla wszystkich gości przygotowane zostały grill oraz ognisko, które od wczesnych godzin rannych płonęło na placu przy GCK w Potęgowie.  Wspólnie z dziećmi z Przedszkola z Potęgowa oraz ze Szkoły Podstawowej w Potęgowie piekliśmy kiełbaski oraz chlebek. Pieczone specjały smakowały zarówno maluchom, jak i starszakom, a ciepły napój uzupełniał wiosenny poczęstunek.  Było gwarnie, radośnie i ciepło, mimo chłodnego, wiosennego wiatru.

 

         Gminne Święto Plonów w Gminie Potęgowo obchodzone jest w pierwszą niedzielę września. W tym roku dziękczynienie za otrzymane plony złożyliśmy 3 września. Tradycyjnie, organizatorami dożynek byli: Wójt Gminy Potęgowo oraz Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie. Gminne Święto Plonów to dziękczynienie za plony, a także wspaniała okazja do przypominania zwyczajów i tradycji związanych ze świętowaniem końca okresu żniw. To niezwykła uroczystość, która integruje lokalną społeczność oraz pozwala, aby wyróżnić najlepszych rolników oraz podziękować im za ich pracę.
Obrzędy dożynkowe rozpoczęła uroczysta Msza Święta, koncelebrowana  przez proboszcza Parafii Skórowo Księdza Waldemara Pieleckiego, Proboszcza Parafii Łupawa Księdza Piotra Czaję, Wikariusza Parafii Skórowo Księdza Tadeusza Drobińskiego. O oprawę muzyczną uroczystej Mszy Świętej zadbali Jerzy Śmiechowski i Nikola Kędra. Po uroczystym dziękczynieniu, rolnicy z Gminy Potęgowo, Wójt Gminy Potęgowo, zaproszeni goście oraz mieszkańcy przemaszerowali barwnym korowodem na plac przy ul. Szkolnej. 
        Przybyłych przywitał Wójt Gminy Potęgowo Pan Dawid Litwin, który w swoim wystąpieniu w szczególny sposób podziękował rolnikom za trud i mozolną pracę na roli. Starostowie tegorocznego Gminnego Święta Plonów, Państwo Zuzanna i Jarosław Malkowie złożyli na ręce Wójta Gminy chleb z tegorocznych zbiorów. Gospodarze tegorocznego święta, Pan Jarosław Malek wraz z żoną Zuzanną od 2010 roku prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 64 hektary w miejscowości Warcimino, są szczęśliwymi rodzicami starszej córki Inki 
i młodszego syna Dobromiła. Gospodarstwo Państwa Malków jest ukierunkowane na produkcję roślinną oraz chów trzody chlewnej. Właściciele gospodarstwa korzystając z funduszy Unii Europejskiej doposażyli park maszynowy w nowoczesny sprzęt rolniczy. Grunty rolne utrzymywane są w wysokiej kulturze, prowadzona jest prawidłowa agrotechnika, stosowane intensywne nawożenie, przez co uprawy osiągają wydajne plony. Pan Jarosław w niedalekiej przyszłości planuje dokonać modernizacji budynków gospodarczych. Dzięki ciężkiej
i wytrwałej pracy obejście gospodarstwa jest bardzo zadbane i pięknie ukwiecone. Następca gospodarstwa już rośnie, więc tylko czekać aż będzie pomagał tacie w pracy na roli.
Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin obiecał otrzymany dzielić chleb sprawiedliwie i wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Potęgowo Waldemarem Zientarskim i Starostami tegorocznego Święta, częstował nim wszystkich gości.
          W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Słupskiego, Powiatu Lęborskiego, Księża Parafii Skórowo, Radni Gminy Potęgowo, przedstawiciele Urzędu Gminy w Potęgowie, przedstawiciele PODR w Strzelinie, przedstawiciele KRUS w Słupsku, Komendy Miejskiej Policji w Słupsku i Posterunku Policji w Potęgowie, przedstawiciele jednostek samorządowych Gminy Potęgowo, Sołtysi Sołectw Gminy Potęgowo, licznie zgromadzeni rolnicy Gminy Potęgowo, mieszkańcy oraz  sponsorzy. 
      Mimo deszczu, pierwsze występy zainaugurowała „Ustecka Orkiestra Dęta”, która poprowadziła tegoroczny dożynkowy korowód. Stowarzyszenie zrzesza muzyków oraz sympatyków muzyki z terenu Ustki i okolic, funkcjonuje od marca 2015 roku, kiedy została założona działająca w ramach stowarzyszenia orkiestra dęta. Podstawowym celem działalności stowarzyszenia jest szeroko rozumiane krzewienie kultury muzycznej, integracja międzypokoleniowa mieszkańców miasta oraz promowanie Ustki poprzez działalność orkiestry dętej. Obecnie orkiestra skupia ponad 20-stu instrumentalistów i jest ciągle rozwijana. Posiadają także członków nie będących muzykami, którzy są równie ważną częścią stowarzyszenia.
W istotnym stopniu w różnych formach wspierają oni działalność stowarzyszenia i współtworzą pozytywną atmosferę jego działania i rozwoju. Stowarzyszenie prowadzi również nieodpłatną naukę gry na instrumentach wykorzystywanych w  orkiestrze. Orkiestra mimo niewielkiego stażu, regularnie bierze aktywny udział w wielu imprezach i uroczystościach odbywających się w Ustce i okolicy. 
      Podczas tegorocznego Gminnego Święta Plonów odbyły się konkursy na "Wieniec i chleb dożynkowy" oraz „Super Sołectwo”. W konkursie „Super sołectwo” uczestniczyły trzy drużyny. Jury w składzie:  przewodniczący - Renata Spławska, członkowie Wioletta i Leszek Mazurek oceniało uczestników w 8 konkurencjach. Po obowiązkowej prezentacji sołectw,
w kolejnych zmaganiach uczestnicy mogli wykazać się pomysłowością, sprawnością fizyczną oraz umiejętnością współpracy. Każda drużyna otrzymała dodatkowe punkty za udział
w konkursie na „Najpiękniejszy chleb dożynkowy” oraz wystawiając swój wieniec w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. W ogólnej punktacji zwyciężyła drużyna reprezentująca Sołectwo Warcimino, drugie miejsce zajęło Sołectwo Skórowo, III miejsce Sołectwo Wieliszewo.
      Pogoda nie pozwoliła cieszyć się pięknie wykonanymi wieńcami oraz dożynkowymi chlebami. Pracując w deszczu, jury w składzie: Anna Dajnowicz, Janina Janusiewicz, Leszek Domaszk, obradowało nad wyborem najpiękniejszych dożynkowych prac. Udział w konkursie na najpiękniejszy chleb dożynkowy wzięło 7  sołectw. Z pośród wszystkich zgłoszonych
do konkursu "Najpiękniejszy chleb dożynkowy" prac, komisja najwyżej oceniła wypiek przygotowany przez Sołectwo Nowa Dąbrowa, II m-ce dla Sołectwa Wieliszewo, III m-ce Sołectwo Warcimino. Za udział wyróżniono sołectwa: Grąbkowo, Nieckowo, Grąbkowo Kolonia, Żochowo, Skórowo. W konkursie na najpiękniejszy wieniec, tradycyjnie oceniano prace wykonane w dwóch kategoriach: „Wieniec klasyczny” i „Wieniec niekonwencjonalny”. W kategorii wieniec klasyczny zwyciężył Środowiskowy Dom Samopomocy w Potęgowie, II miejsce zajęło Sołectwo Wieliszewo, III miejsce Sołectwo Grąbkowo Kolonia, w kategorii wieniec klasyczny zwyciężyło Sołectwo Nowa Dąbrowa, II miejsce zajęła praca z Sołectwa Żochowo,
III miejsce zajęło Sołectwo Skórowo, IV nagrodę za udział  otrzymało Sołectwo Warcimino. Wszyscy uczestnicy otrzymali talony na zakup nagród rzeczowych oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy otrzymali także zaproszenia na koncert Margaret. 
Jedną z dożynkowych atrakcji były występy artystyczne. W trakcie dożynkowych uroczystości na scenie pojawiły się: zespoły  "Potęgowianki" oraz "Wiśta Wio". Największe światowe przeboje zaśpiewał Marcin Ziółkowski-artysta musicalowy. Student Konserwatorium Muzycznego TrinityLaban w Londynie. Absolwent wydziału piosenki aktorskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat programu "Szansa na sukces". Pokaz tańców historycznych zaprezentowali członkowie Wioski Ziół z Mikorowa, którzy podczas dożynkowych uroczystości zapraszali do swojego stoiska. 
             Gwiazdą wieczoru był kabaret „Czwarta Fala”, kielecka formacja młodego pokolenia, której twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych aspektów pozornie normalnych sytuacji. Kabaret ma na koncie 3 autorskie programy, każdy doskonale przyjmowany przez publiczność. Czwarta Fala powstała we wrześniu 2009 roku w Kielcach i może pochwalić się aż 50 nagrodami na ogólnopolskich festiwalach kabaretowych, z czego większość stanowią nagrody publiczności. W jego skład wchodzą- Mateusz Lewkowicz i Damian Lebieda, oraz Bartek Cedro. Do najbardziej znanych postaci wykreowanych przez kabaret należą dwaj nierozgarnięci dresiarze- Kloc i Wentyl, a rekordy popularności bije ich teledysk "Wieśka Tico", czyli najsłynniejsza parodia przeboju "Despacito".
          Do wspólnej zabawy najwytrwalszych gości tegorocznych Dożynek, porwał zespół THE BEATLMEN.  THE BEATLMEN tworzą: Grzegorz Markocki jako John Lennon, Marcin Wojtowicz jako Ringo Starr, Paweł Jaworski jako George Harrison, Przemek Mańczuk jako Paul McCartney. Profesjonalizm (garnitury szyte na miarę, buty prosto z Liverpoolu, oryginalne beatlesowskie gitary i wzmacniacze), uśmiech i charyzma to atuty zespołu. The Beatlmen występował w takich programach jak: "Kawa czy herbata", "Pytanie na śniadanie", "Familiada" oraz w TV Polonia. Grupa ma bardzo duże doświadczenie w graniu koncertów plenerowych (dni Miast i Gmin), występów dla Ośrodków Kultury, a także wielu imprez firmowych
i klubowych. Potwierdzeniem wielkiej klasy zespołu był udział w trasie "Lato z radiem 2011 i 2012". The Beatlmen wykonuje piosenki grupy The Beatles oraz polskiego Big-bitu (Czerwone gitary, Skaldowie, Niebiesko-Czarni). Bardzo ważnym elementem udanych koncertów, jest wspaniały kontakt z publicznością, połączony z ogromną pasją grania.
            Na zakończenie wspólnego dziękczynienia, mimo deszczu, pokaz tańca z ogniem wykonała „Grupa Febris” z Mikorowa z Wioski Ziół. Niestety, deszcz i silny wiatr zakończyły tegoroczne obchody dożynkowe  przed północą.
           Deszczowa pogoda nie pozwoliła w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji, dmuchany plac zabaw oraz sprzęt rolniczy lśniły w deszczu, czekając na najbardziej wytrwałych. Punkty handlowe i gastronomiczne zapraszały na gorące przekąski i napoje. Do stoisk promujących świetlice wiejskie i Gminę Potęgowo oraz  stoiska ze swojskim chlebem ze smalcem ofiarowanym przez Państwo Gabrielę i Edmunda Wittów zapraszały pracownice GOK. Gorący  poczęstunek dla rolników i zaproszonych gości przygotowali: Pani Kamila Żywiecka oraz Pan Marcin Jabłoński z „Leśnego Stawu” w Runowie. 
          Jak co roku, Gminne święto Plonów odbyło się dzięki wsparciu wielu firm i osób prywatnych. Serdeczne podziękowania składamy starostom dożynek, Państwu Zuzannie
i Jarosławowi Malkom, sołectwom i osobom biorącym udział w konkursach dożynkowych oraz sponsorom tegorocznych konkursów dożynkowych: Panu Jerzemu Olszewskiemu, Agencji Artystycznej PAJA w Potęgowie- Pani Janinie i Panu Piotrowi Janusiewicz, Państwu Sylwii i Mirosławowi Ulenberg - firmie „Ulenberg”, Panu Michałowi Mikołajczykowi- firmie Gospodarstwo Rolne, firmie ROZA bracia Różańscy, Panom Łukaszowi Mikołajczykowi i Michałowi Wielgusowi firmie "Mikołajczyk&Wielgus Transport Spedycja", Panu Mieczysławowi Szuldze i Jarosławowi Celbanowi- Hurtowni Agrochembud w Lęborku. Słowa podziękowania należą się także Firmie Claas z siedzibą w Nowej Dąbrowie za udostępnienie sprzętu.
Za pomoc i życzliwość dziękujemy również strażakom OSP w Potęgowie, również Państwu Paduchom, Państwu Semak,  Państwu Jabłońskim, Panu Tomaszowi i Piotrowi Różańskim, Panu Tomaszowi Wasylko, Państwu Pogońskim z Darżyna, Panu Zbyszkowi Orzechowskiemu, Sołectwu Dąbrówno, komisjom oceniającym, akustykom,  świetliczankom promującym swoje sołectwa i świetlice wiejskie w: Łupawie, Rzechcinie, Wieliszewie, Nowej Dąbrowie, Malczkowie, Dąbrównie, Grąbkowie, grupie porządkowej z CIS pod kierunkiem Elżbiety Kędry za pomoc w pracach porządkowych, oraz pracownikom i stażystom Gminnego Ośrodka Kultury za piękną dekorację i pracę w strugach deszczu oraz wszystkim przybyłym, których kapryśna aura nie zatrzymała w domach.