Wieczornica Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Tego dnia po 123 latach Nasza Ojczyzna powróciła na mapy Europy. 

Aby uświęcić ten dzień, Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie jak co roku zaprosił wszystkich mieszkańców Gminy Potęgowo na wieczornicę. 10 listopada do sali Gminnego Centrum Kultury licznie przybyli zaproszeni goście, mieszkańcy gminy, uczniowie z Zespołu Szkół w Potęgowie oraz artyści, występujący tego dnia na naszej scenie. Gości przywitali Wójt Gminy Potęgowo Pan Dawid Litwin oraz Dyrektor GOK-u Pani Joanna Basiak, która zaprosiła na część artystyczną. Tradycyjnie obchody rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Obecni mieli okazję zobaczyć wspaniałe występy przygotowane specjalnie na tą uroczystość. Uczniowie Zespołu Szkół w Potęgowie przedstawili inscenizację pt. „Polaków dysputy o Polsce”.  Zadaniem aktorów było przypomnienie przyczyn upadku I Rzeczpospolitej oraz ukazanie niełatwej drogi do odzyskania niepodległości. Znakomicie swoje role wykonali: Jan Müller i Hubert Szewczyk (szlachta patriotyczna), Michał Müller (szlachcic egoista), Alicja Gwadera (Polska), Maksymilian Habza (Józef Piłsudski) , Filip Siniawski, Mateusz Macholla, Bartłomiej Sikorski (powstańcy-kosynierzy) oraz Kacper Furmaniak i Mateusz Formella (chłopi). Uczniowie zostali przygotowani przez p. Sławomira Hincę. Jak zwykle piękną oprawę muzyczną przedstawienia stanowiły utwory śpiewane przez chór Cantabile, przygotowany przez p. Daniela Spoczyńskiego. 

Najpopularniejsze pieśni patriotyczne zaprezentował zespół „Potegowianki”, pod kierunkiem pana Zbigniewa Ulaszka, a następnie zespół „Wiśta Wio”, przygotowany przez Panią Izabelę Zielińską, zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni legionowych i żołnierskich „Ze śpiewnika piłsudczyka”. Na zakończenie wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Retro Band”.

Po części artystycznej tradycyjnym akcentem był słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami świętowali kolejne obchody Niepodległej Polski i  brali udział w tej doniosłej uroczystości. Serdeczne podziękowania składamy młodym aktorom oraz nauczycielom za przygotowanie inscenizacji, rodzicom za przygotowanie strojów oraz zespołom, za przypomnienie najpopularniejszych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych. 

 

Wieczornica Narodowego Święta Niepodległości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Skip to content