Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej i Dzień Rozwoju Kulturalnego

 

Bośnia – historia przyjaźni

 

Informacje zaczerpnięte z Kroniki Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie a wszystko zaczęło się od jednej wiadomości … potem – poszło lawinowo 🙂

ROK 2010

 Pomysłodawcą niecodziennej wizyty był Jacek Czarnowski- mieszkaniec Łupawy, bywalec Republiki Serbskiej (jednej z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny). Całość przedsięwzięcia została zorganizowana przez Wójta Gminy Potęgowo Jerzego Waldemara Awchimieni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie.  Gmina Potęgowo przez tydzień gościła trzydziestodwuosobową grupę dzieci i młodzieży z Bośni i Hercegowiny oraz przedstawicieli władz lokalnych serbskiej gminy Petrovo, w tym szefa Departamentu Gospodarki, Finansów i Spraw Socjalnych, Vukadina Blagojevića.

 Wizyta była wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu zaprezentowanie mieszkańcom naszej Gminy dorobku artystycznego zespołu folklorystycznego „Ozren”, a tym samym przybliżenie kultury, zwyczajów i doświadczeń odległego zakątka, położonego na Półwyspie Bałkańskim oraz nawiązanie współpracy międzynarodowej między gminami. Zespół pracuje przy Towarzystwie Kultury i Sztuki „Ozren” w miejscowości Karanovac. Jego kierownikiem jest Ostoja Durić. Wraz z Zoranem Ginderem- menadżerem zespołu opracowują choreografie, dzięki którym młodzi ludzie kultywują bałkańskie tradycje ludowe. Artyści występują w barwnych, własnoręcznie szytych strojach ludowych, wykonują skomplikowane, efektowne układy taneczne, znacznie różniące się od polskich tańców narodowych, śpiewają i grają na rodzimych instrumentach muzycznych. Podczas pobytu w Polsce starali się opowiedzieć o bogactwie kultury swojej Ojczyzny, ale także poznać polskie tradycje, mentalność Polaków, dorobek kulturalny i gospodarczy Polski.

 (…)  Przez blisko tydzień czas wypełniony był licznymi koncertami, podczas których prezentowali się nie tylko goście, ale również nasze regionalne i szkolne zespoły artystyczne. Odbyły się ciekawe wycieczki krajoznawcze do Gdańska, Słupska, Ustki, Szymbarku, Kluk, Warcina i Damnicy. Zaproszono Gości do Starostwa Powiatowego w Słupsku i Urzędu Gminy w Potęgowie, by mogli poznać struktury władz lokalnych, aktualnie urzędujących włodarzy, zadania polskich powiatów i gmin. Zorganizowano spotkania integracyjne z młodzieżą gminnych szkół i ośrodków użyteczności, które zaowocowały przyjaźniami. Wymiana informacji, spostrzeżeń oraz przejrzysty dialog międzynarodowy odbyły się z pomocą tłumacza Mišy Raka, Serba mieszkającego w Polsce. Serbowie zachwycili się Polską i jej mieszkańcami. Nie kryli podziwu i szacunku dla dokonań Polski w okresie transformacji ustrojowej. Pokochali Gminę Potęgowo. Pragną tu jeszcze wrócić. Młodzież i dorośli wyjechali z naszej gminy bardzo zadowoleni i zaskoczeni gościnnością Polaków. Żegnali się, wypłakując łzy wzruszenia. Mamy nadzieję, że dzięki podobnym wydarzeniom możliwy będzie szerszy rozwój kulturalny, który przyczyni się do pozytywnych zmian mentalności i postrzegania świata przez mieszkańców naszej gminy.

 

ROK 2011

 (…) 28 osobowa delegacja Gminy Potęgowo  gościła z partnerską wizytą w Karanovac w Gminie Petrowo w Bośni i Hercegowinie.  (…) Celem wyjazdu naszej delegacji było stworzenie podwalin do zawiązania partnerstwa gmin Potęgowo – Petrowo oraz prezentacja osiągnięć kulturalnych.

  Wizyta odbyła się w bardzo serdecznej, przyjacielskiej atmosferze. Program wizyty był bardzo dynamiczny i urozmaicony. W jej trakcie poznawaliśmy kraj, Gminę Petrowo, nawiązywaliśmy kontakty z  jej mieszkańcami, głównie z mieszkańcami wsi Karanovac, którzy przyjęli nas  w gościnę do swoich prywatnych domów. Umożliwiło to nam  poznanie codziennego życia tych ludzi, obyczajów panujących w tym kraju. Przekonaliśmy się, że ludzie są tu bardzo przyjaźni, pomocni i otwarci w stosunku do innych. (…)

 Gospodarze zaplanowali dla nas mnóstwo atrakcji turystycznych. Odwiedziliśmy miejsca religijne i kulturalne gminy Petrowo i okolic (…) stolicę kraju Sarajewo (…) Centrum Olimpijskie w Jahorinie. Byliśmy również w stolicy Republiki Serbskiej. Banja Luka to przepiękne, otoczone zewsząd zielenią miasto, drugie co do wielkości w kraju. Wizyta w siedzibie Rządu Republiki Serbskiej zrobiła duże wrażenie na uczestnikach delegacji. Chyba jednak największym wydarzeniem chwytającym za serce był pobyt w Domu Dziecka. Oprócz występów członkowie Delegacji bawili się przy muzyce wspólnie z domownikami „Rade Vranjesevic”. W Doboju podziwialiśmy XIII-wieczną fortecę. (…) Wieczorami spotykaliśmy się z mieszkańcami i liderami lokalnej społeczności na imprezach integracyjnych. Wspólnym tańcom i śpiewom nie było końca. (…)

 

ROK 2012

 Po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli z Gminy Petrovo w Bośni i Hercegowinie w 2012 roku. Pobyt władz samorządowych oraz grupy dzieci i młodzieży z zespołu Kud Ozren w Karanowac w Gminie Petrovo był możliwy dzięki ofiarności sponsorów, którzy po raz kolejni hojnie wsparli naszą działalność kulturalną.

 Tym razem nasi gości mieli okazję do dalszego poznania Naszej Gminy oraz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, które się w tym czasie odbywały na terenie  Gminy Potęgowo. W uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej zawarte 2 lata temu porozumienie uczestniczyli włodarze obu gmin, przedstawiciele samorządów oraz mieszkańcy Gminy i zaproszeni goście. W tradycyjnej corocznej Wakacyjnej Megazabawie  mieli możliwość uczestnictwa zarówno najstarsi jak i najmłodsi delegaci. Ponadto na placu przy Gminnym Centrum Kultury w Potęgowie rozegrano międzynarodowy mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Bośni i Hercegowiny. Zawodnicy reprezentujący Naszą Gminę z pasją i poświęceniem uczestniczyli w tym niecodziennym wydarzeniu. Reprezentanci gości równie mocno zaangażowali się w  międzynarodowe sportowe zmagania, dzięki czemu udało im się pokonać gospodarzy i zakończyć spotkanie wynikiem 6:5. Po zaciętych sportowych zmaganiach zawodnicy obu drużyn odebrali pamiątkowe puchary, które uroczyście wręczyła Zastępca Wójta Pani Danuta Huras.

 W kolejnych dniach nasi zagraniczni goście mieli możliwość uczestniczyć w oficjalnym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim oraz poznać jedne z najbardziej urokliwych miejsc naszego województwa. Dzięki sprawnej organizacji i zaangażowaniu pracowników GOK w Potęgowie oraz pracowników Urzędu Gminy, a także wolontariuszy i przyjaciół, nasi goście odwiedzili stadion PGE Arena Gdańsk, zwiedzili Zamek Krzyżacki w Malborku, mieli możliwość skorzystać z kąpieli słonecznych na plażach Ustki i Łeby, popłynąć w rejs morski, a najmłodsi członkowie zespołu Kud Ozren spędzili dzień w Parku Dinozaurów w Łebie.

 

ROK 2016

 W dniach od 3 do 10 sierpnia 2016 roku Gmina Potęgowo po raz trzeci podejmowała trzydziestoczteroosobową grupę dzieci i młodzieży z Bośni i Hercegowiny oraz przedstawicieli władz lokalnych serbskiej gminy Petrovo. Całość przedsięwzięcia została zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie oraz Wójta Gminy Potęgowo  Pana Dawida Litwina. Wizyta miała na celu zaprezentowanie mieszkańcom naszej Gminy dorobku artystycznego zespołu folklorystycznego „Ozren”, (…)

             Tygodniowy pobyt gości był wypełniony licznymi wycieczkami krajoznawczymi do Łeby, Gdańska, Bytowa, Ustki, Szymbarku. Grupa z gminy Petrovo miała okazję poznać piękno Naszej Gminy, Ziemi Słupskiej oraz Miasta Wojewódzkiego, a także polską gościnność i twórczość kulturalną naszego regionu.Goście mieli możliwość spotkać się z Prezydentem Miasta Słupska Panem Robertem Biedroniem oraz Starostą Powiatu Słupskiego  Panem Zdzisławem Kołodziejskim, zwiedzić Urząd Miejski i Starostwo Powiatowew Słupsku, poznać struktury władz lokalnych, aktualnie urzędujących włodarzy, zadania polskich powiatów i gmin.

                 Serbowie pokochali Polskę, wyjechali z naszej gminy bardzo zadowoleni i zaskoczeni gościnnością Polaków. Ciepłe słowa, uściski, wzruszenie towarzyszyły zarówno powitaniu jak i pożegnaniu Naszych przesympatycznych Gości. Mamy nadzieję, że dzięki podobnym wydarzeniom możliwy będzie szerszy rozwój kulturalny, który przyczyni się do pozytywnych zmian mentalności i postrzegania świata przez mieszkańców naszej gminy. (…)

 

Krótka historia zespołu

 Zespół z Karanovac  powstał w 1952 roku. W 1962 roku przyjął nazwę „Ozren”. Jednym z największych sukcesów zespołu jest zajęcie pierwszego miejsca w konkursie tańca narodowego „Miridba”, który odbył się w Banji Vrućici w 1983r.W lipcu 1987 roku zespół wziął udział w Uniwersjadzie w Zagrzebiu w hali „Vatroslav Lisinski”. Spośród przedstawicieli wielu krajów takich jak USA, Chiny, Niemcy, Japonia zespół „Ozren” cieszył się największą sympatią publiczności. Zespół zdobył też nagrodę za to, że najbardziej nawiązywał swoją twórczością do tradycji.

 Zespół liczy 105 osób, z których ponad 90 jest w wieku
od 7 do 20 lat. Członkowie zespołu cały czas występują na pokazach tańców folklorystycznych w Bośni i Hercegowinie. W 2008 roku zespół zajął pierwsze miejsce na zawodach tanecznych w Sarajewie. Utrzymują kontakty z zespołami z Włoch i Grecji, w 2009 roku zdobyli Grand Prix na międzynarodowym festiwalu tańca w Macedonii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej i Dzień Rozwoju Kulturalnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Skip to content