Ogród wiosną, czyli …kwietne łąki

Ogród wiosną, czyli …  kwietne łąki zamiast trawnika: ratują owady, chłoną smog i ulewy, tolerują susze, tłumią hałas, cieszą oko…

Alternatywą dla trawnika jest kwietna łąka. Nie wymaga dużych nakładów energii przy pielęgnacji, a przy tym daje doskonały efekt wizualny. Łąka kwietna ożywia ogród, sprzyja rodzimym gatunkom roślin i przyciąga owady miododajne i zwierzęta. Nie wymaga też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. O czym powinniśmy pamiętać, gdy zdecydujemy się założyć ją zamiast tradycyjnego trawnika?

         Łąka kwietna to ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą rozluźnić kompozycję ogrodową o naturalny element aranżacyjny. Dużym plusem łąki kwietnej jest mały nakład prac pielęgnacyjnych, przy dużym efekcie dekoracyjnym kwitnących kwiatów na łące. Od kilku lat w estetyce ogrodowej pojawił się nowy trend: rozluźnienie kompozycji przynajmniej w części założenia ogrodowego i nawiązanie do naturalnych zbiorowisk „zza płotu”. Rośliny, które spotykamy w naturze mogą stać się podstawą naszych łąkowych kompozycji, bo są bardzo efektowne. Gdzie je spotykamy? – na łąkach wilgotnych – bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, koniczyna białoróżowa, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, wiązówka błotna, złocień właściwy, żywokost lekarski; – na łąkach świeżych (przeciętna gleba ogrodowa) – chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, krwawniki, łubin trwały, mak polny, nachyłek lancetowaty, wiesiołek czworokątny, wyka kosmata, złocień właściwy; – na łąkach suchych – dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, lebiodka pospolita, macierzanka, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa. Dzięki bogactwie gatunków kwitnących w różnym czasie, miododajna łąka kwietna zapewnia dostęp do różnorodnego pokarmu przez cały sezon pszczołom, motylom  oraz

chrząszczom z rodziny kózkowatych, wśród których jest wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.

            Kolejną zaletą ukwieconych łąk jest ich odporność na susze, znacznie większa niż w przypadku zwykłych trawników, co może się przydać, zwłaszcza w obliczu coraz dłuższych fal upałów. Łąki mogą być też przydatne w czasie obfitych opadów, ponieważ zmniejszają ilość deszczówki spływającej do kanałów. Dodatkowo ograniczają też hałas oraz pochłaniają znacznie więcej smogu niż zwykłe trawniki i właśnie dlatego warto je urządzać w pobliżu ruchliwych dróg, nawet jeśli nie wszystkim się to spodoba. 

            Łąki kwiatowe są również schronieniem dla większych zwierząt takich jak jeże, małe ptaki czy jaszczurki, które pożerają mnóstwo dokuczliwych gatunków owadów.

            Ukwiecone łąki to zarówno korzyści dla ekosystemu, ale też dla naszych portfeli. W przeciwieństwie do trawników nie trzeba ich co chwila kosić, zwykle starczy raz czy dwa w sezonie, co z pewnością ucieszy mieszkańców, których denerwują poranne pobudki z powodu osób koszących pod oknami.

            Łąka kwietna zachwyca kolorem i różnorodnością faktury roślin. Bardzo często można ją wykorzystać do aromaterapii, posługując się roślinami, które wydzielają przyjemne zapachy.

            Nie wiecie, jakich nasion użyć, by wasza przydomowa łąka cieszyła oko? W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki nasion traw i roślin o ozdobnych kwiatach (zwykle są to: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna). Można też kupić zestaw nasion pochodzących z naturalnych zbiorowisk, a przeznaczonych do stworzenia określonego typu łąki. Innym, dość żmudnym sposobem pozyskania nasion, jest ich samodzielne zebranie. W pierwszym okresie wzrostu łąki kwietnej trzeba dopilnować, by gleba nie przesychała, a była stale wilgotna. To ułatwi kiełkowanie, ale nie trzeba się niepokoić, gdy rośliny będą się rozwijały nierównomiernie – niektóre pojawią się dopiero w kolejnym sezonie. Pamiętajmy też, że gatunki spotykane na polach uprawnych, takie jak maki, chabry bławatki, kąkole, rumiany polne i złocienie polne (które często znajdują się w składzie gotowych mieszanek) nie znoszą koszenia i giną nawet po jednym razie. Jednak gdy kwitną, wyglądają bardzo efektownie, więc warto je co wiosny dosiewać. Bardzo efektownie wyglądają też  rabaty – łąki utworzone z traw i ozdobnych roślin jednorocznych, takich jak: chaber bławatek, czarnuszka, dimorfoteka, driakiew, facelia, godecja, klarkia, kłosowiec, kosmos pierzasty, łyszczec wytworny, maciejka, maczek kalifornijski, mak polny, nagietek, ostróżka polna, rezeda, wyka kosmata). Rośliny można tak dobrać, by łąka kwitła od wiosny do jesieni.

 

 

 

 

 

 

Ogród wiosną, czyli …kwietne łąki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Skip to content