102 lata polskiej Niepodległości

Polska na 102!

1918-2020

W tym roku obchodzimy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Nieco ponad sto lat temu, jesienią roku 1918 kończyła się I wojna światowa, a Polska budziła się do politycznego bytu. Złączenie w jedną całość ziem składających się z  trzech różnych zaborów i wielu systemów gospodarczych stanowiło nie lada wyzwanie. Przez kolejne trzy lata, aż do roku 1921 trwały  trudne spory, wojny, powstania i plebiscyty o wytyczenie polskich granic.

A jednak udało się!

W roku 1920 wydawało się, że młode państwo polskie znalazło się nad przepaścią. Uderzające od wschodu oddziały wojsk bolszewickich szybko znalazły się na przedpolach Warszawy. Nastąpiła wówczas niesłychana mobilizacja polskich sił, czego efektem była zwycięska bitwa warszawska            w sierpniu 1920 roku. To jedno z największych zwycięstw polskiego oręża pozwoliło nie tylko odbudować  i zjednoczyć kraj, ale wpłynęło na losy całej Europy.

Polska zaczęła budować swoją państwowość, ale spokój Polski i całego świata został zakłócony w roku 1939.  Wybuchła wojna, z której po sześciu latach nasza ojczyzna wyszła niesłychanie okaleczona. Okrojona terytorialnie, zniszczona materialnie, bez sześciu milionów swoich obywateli. O pełnej niepodległości też nie było mowy. O polskich sprawach decydowano za wschodnią granicą.

W roku 1989 odzyskujemy suwerenność. Budujemy III Rzeczpospolitą, choć problemów nie brakowało. Ludzie zwłaszcza w naszym regionie często tracili pracę. Upadały dotowane dotąd zakłady pracy. Powoli jednak nasza gospodarka rusza i zaczyna wzrastać.  W roku 1999 wstępujemy do NATO, a pięć lat później do Unii Europejskiej. Zmienia się oblicze kraju, granice są otwarte, a Polska na wielu polach rozkwita.

 Dzisiaj, w listopadzie 2020 roku mamy sytuację niełatwą. Kolejne zarażenia koronawirusem,  różnice światopoglądowe powodują niepewność jutra i brak jedności wśród nas.

 11 listopada zapomnijmy jednak na chwile o tym i poszukamy tego co nas łączy. A łączy nas biało-czerwony sztandar. Pod nim jest miejsce dla każdego Polaka. Niech to radosne Święto Niepodległości będzie oddaniem hołdu dla tych, którzy dla nas oddali to co najcenniejsze – życie. Niech wspaniałe wzorce z naszej przeszłości zainspirują nas do wspólnego działania, do budowy Polski dla nas wszystkich, dla ludzi z różnym spojrzeniem na otaczający nas świat, w którym silniejsi zauważają i pomagają słabszym, a ludzie szanują  odmienne postawy i bycie innym.

Dzisiaj  bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak wspaniałe i bogate dziedzictwo narodowe.   Podnieśmy głowy do góry. Święto Niepodległości jest nas WSZYSTKICH.

Uczcimy je godnie. Niech żyje Polska!

tekst: Sławomir Hinca

102 lata polskiej Niepodległości
Przewiń do góry
Skip to content